DEPREM İZOLATÖRLÜ İLK KONUT PROJESİ BAŞAKŞEHİR’DE

DEPREM İZOLATÖRLÜ İLK KONUT PROJESİ BAŞAKŞEHİR’DE

GERİ DÖN

Daha önce şehir hastaneleri, veri merkezleri, köprüler gibi yüksek önem arz eden yapılarda uygulanan deprem izolatörleri, ilk kez bir konut projesinde uygulanacak. Başakşehir’de inşa edilecek “Mavera Comfort” evleri, şiddetli depremlere karşı yalıtımlı olacak. Türkiye’de bir ilk olacak projenin tanıtımı, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nun katılımıyla yapıldı.

Türkiye’nin deprem izolatörlü ilk konut projesi, Başakşehir Belediyesi, Makro İnşaat ve Akyapı ortaklığıyla Başakşehir’de başlıyor. Projenin tanıtımı Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Tanıtım programına Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, Akyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Asmalı, Japon Sismik İzolasyon Derneği Başkanı Prof. Akira Wada ve İTÜ Akademi’den Dr. Fatih Sütcü katıldı.

“Önleyici hizmetlere önem veriyoruz”

Tanıtımda ilk sözü Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu aldı. Elazığ’daki depremi ve son günlerde tüm dünyanın gündemi haline gelen koronavirüsten bahseden Başkan Kartoğlu, “Deprem ve virüs konuları farklı ancak benzeştiği, ortak bir yerde buluştuğu meseleden bahsedeceğim. Sağlıkta, yapıda ve tüm konularda önem vermemiz şeyler önleyici hizmetlere dair faaliyetler. Gerek ülkemizin sağlıktaki başarısı gerek yapı stoğu değişimi sağlanarak depreme hazırlığının yapılması, bu önleyici hizmetlere örnekler. Benim altını çizmek istediğim husus şehirlerimizin de bu şekilde yenilenmesi, önleyici hizmetlerle buluşmasının sağlanmasıdır.” diye konuştu.

Başkan Kartoğlu’ndan sosyal konut müjdesi

Başakşehir’in gelişen bir yapısı olduğuna dikkat çeken Başkan Kartoğlu, “Mavera Comfort” projesinin yanı sıra sosyal konut konusunda müjde verdi. Başakşehir’in İstanbul’daki zemini en sağlam ilçelerden olduğuna dikkat çeken Kartoğlu, “İlçemizdeki nüfus artışının nedenlerinden biri zeminin sağlam olması. Bunun yanında kentsel yenilemeyle kendisini yenileyen bir yapısı var. Sosyal konut konusunda da ciddi bir üretimin olduğu bir Başakşehir’den bahsediyoruz. İlçemizde bu sene Başakşehir Belediyesi’nin yapımına başlayacağı bin 500 konutluk bir sosyal projemiz ve farklı sosyal projelerimiz de olacak.” dedi.

Yalıtımı simülatörle anlattılar

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan ve Akyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Asmalı’nın konuşmalarının ardından Dr. Fatih Sütcü projedeki deprem yalıtımı konusunda sunum yaptı. Prof. Akira Wada ise Japonya’da deprem izolatörü kullanılan binalardan örnekler gösterdi.

Sunumların ardından deprem simülatörü kurulan çadıra geçildi. Burada izolatör kullanılan ve kullanılmayan iki yapıda suni deprem uygulandı. İzolatör kullanılan yapıdaki eşyalar yerinden kıpırdamazken, diğer yapıdaki eşyalar ise devrildi. “Mavera Comfort” projesinin 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor.

GALERİ

PAYLAŞ