BAŞKAN KARTOĞLU: “DARBEYE BİR DAHA İZİN VERMEYECEĞİZ”

BAŞKAN KARTOĞLU: “DARBEYE BİR DAHA İZİN VERMEYECEĞİZ”

GERİ DÖN

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, demokrasimize çalınan kara bir leke olarak tarihe geçen 27 Mayıs 1960 Darbesi’nin 60. yıl dönümünde önemli bir mesaj yayınladı. Başkan Kartoğlu, yeni neslin artık darbelere izin vermediğini, bundan sonra da böyle bir kalkışmaya izin verilmeyeceğini söyledi.

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, 27 Mayıs 1960 tarihinde milletin iradesine el konulan ilk darbeyle ilgili videolu mesaj yayınladı. Kartoğlu, 18 yılın ardından ezanın aslına çevrilmesinin Adnan Menderes hükümetinin ilk icraatı olduğuna ve bu dönemde halkın refahının yükseldiğine dikkat çekti.

Vesayetçiler gelişmelerden rahatsız oldu

Vesayetçilerin bu dönemdeki gelişmelere tahammül edemediğini ve askeri darbeyle yönetime el konulduğunu hatırlatan Başkan Kartoğlu, Adnan Menderes’in yalan ve iftiralarla yargılanarak idam edildiğini belirtti.

“Demokrasimizi kötülüğe boğdurmadık”

Üstat Necip Fazıl Kısakürek’in Menderes için yazdığı ‘Zeybeğin Ölümü’ şiirinden bir dörtlük de okuyan Başkan Yasin Kartoğlu, 1960’dan günümüze kadar gerçekleştirilen darbe ve muhtıralardan bahsederek sözü 15 Temmuz 2016’daki hain kalkışmaya getirdi. Kartoğlu, darbecilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve milletin kararlı duruşuyla yüzleştiğini, milletin darbeye tahammülü olmadığını dünyaya haykırdığını söyledi. Başkan Kartoğlu, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’ya rahmet dileyerek sözlerine son verdi.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde demokrasiyi devre dışı bırakan ilk darbe, 27 Mayıs 1960’ta gerçekleşmişti. Bu darbeyle, Türkiye’de başta özgürlük olmak üzere, ekonomik ve siyasi gelişmeler sekteye uğramış, Türkiye adeta on yıl geriye gitmişti.

GALERİ

PAYLAŞ