BAŞAKŞEHİR’DE MUSTAFA KUTLU KÜTÜPHANESİ HİZMETE AÇILDI

BAŞAKŞEHİR’DE MUSTAFA KUTLU KÜTÜPHANESİ HİZMETE AÇILDI

GERİ DÖN

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Başakşehir’de yapımı tamamlanan Mustafa Kutlu Kütüphanesi’nin açılışına katıldı. Bakan Özer, “Türkiye’nin neresinde olursa olsun bu memleketin evlatları eğitimle buluşuyor” dedi. Açılışta konuşan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “İBB yönetimi Mustafa Kutlu’nun Mavi Kuş oyununu iptal etmişti. O kıymetli eser bizim himayemizde yeniden sahneye taşındı. Hem ilçemizde, hem de İstanbul’un birçok noktasında sahnelendi” dedi.

Hayata geçirdiği yatırım projeleriyle Türkiye’nin örnek belediyesi konumuna gelen Başakşehir Belediyesi, eğitimde de öncü olmayı sürdürüyor. Eğitim kalitesiyle göz dolduran, Türkiye’nin en büyük imam hatip lisesi olma özelliğine sahip Mehmet Emin Saraç AİHL’nde, yapımı tamamlanan Mustafa Kutlu Kütüphanesi’nin açılışı yapıldı. Törene Türk edebiyatının usta kalemi Mustafa Kutlu da katıldı.

“Hedefimiz, kitap sayımızı 100 milyon çıkarmak”

Açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okul öncesinden yükseköğretime kadar her alanda kaliteli eğitim yatırımlarını sürdürdüklerini söyledi. Yapılan her yatırım okullaşma oranını artırdığına dikkat çeken Bakan Özer, “Türkiye’nin neresinde olursa olsun bu memleketin evlatları eğitimle buluşuyor. Gençlerimizin bilinçli, kültürüne sahip çıkan, kültürünü anlayan ve insanlığa pusula olmasını istiyoruz. Kitaplara ulaşımı kolay hale getirmek için her okulumuza kütüphane açtık, açmaya da devam ediyoruz. Sadece açmakla kalmıyor, kitap sayımızı da artırıyoruz. Hedefimiz yıl sonunda kitap sayımızı 100 milyona çıkarmak” şeklinde konuştu.

Bilgiye hızlı ve konforlu ulaşım

Başkan Yasin Kartoğlu da eğitimin başkenti olma yolunda koşar adım ilerlediklerini vurguladı. Başakşehir’deki gençlik ve eğitim yatırımlarından bahseden Başkan Kartoğlu, “Nitelikli okullarımız, akademilerimiz, kütüphanelerimiz, üniversitemiz ve İstanbul Gençlik Oyunlarımız ile eğitime dört elle sarılıyoruz. edebiyatımızın usta kalemlerinden ve kıymetli komşumuz yazar Mustafa Kutlu’nun ismini taşıyan kütüphanemiz ilçemize ve gençlerimize hayırlı olsun. Mustafa Kutlu Kütüphanesi, Türkiye’nin en büyük imam hatip lisesi olan Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisemize çok yakışacak. Yaklaşık elli bin kitap kapasitesine sahip modern kütüphanemiz ile gençlerimiz, bilgiye daha hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşacak.” İfadelerini kullandı.  

“İBB’ iptal etti, biz sahneye taşıdık”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yönetim değişikliği olduktan sonra ilk iptal edilen oyunlardan birinin Mustafa Kutlu’nun ‘Mavi Kuş’ isimli eseri olduğunu belirten Başkan Kartoğlu, “Biz, o eseri Başakşehir’imizde sahneledik. Yetmedi İstanbul’un birçok noktasında da sahneye taşındık. Mustafa ağabeyimizin emanetine sahip çıkmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Herkesi bu oyunu izlemeye davet ediyorum.” dedi.

“Okuyalım, okutalım”

Törende usta yazar Mustafa Kutlu da konuklara hitap etti. Kitap okumamın önemine dikkat çeken Kutlu, “Günümüz çocuklarını kitapla buluşturmak istiyorsak, önce ailenin kitapla buluşmasını sağlamalıyız. Anneler, babalar, ablalar, ağabeyler çocuklarıma kitap okumalıdır. Doğru kitap seçimi de çok önemlidir. Bunları elemeden geçirmeden çocukların eline veremeyiz. Çocuklarımız dilini, kültürünü öğrenmelidir. Bunun için hep birlikte emek göstermeliyiz. Okumalıyız ve okutmalıyız çünkü işin temeli budur” diye konuştu.

Açılış töreni yoğun katılımla yapıldı

Açılış töreninde Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanı sıra; AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Başakşehir Kaymakamı Uğur Turan, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, AK Parti Başakşehir İlçe Başkanı Sebahatdin Kayas ve Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çoşkun ile çok sayıda Başakşehirli yer aldı. Törenin ardından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Başakşehirlilerin yeni yaşam alanı olan Başakşehir Belediyesi yeni hizmet binasını ziyaret etti.

PAYLAŞ